Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Λαγονοψοΐτης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα  

xrisa225
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/04/2024 :  21:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιθανόν να πάσχω από λαγονοψοιτη. Το πρόβλημα με ταλαιπωρεί περίπου ένα μήνα και παραπάνω, ο πόνος εμφανιζόταν στο τρέξιμο ο οποίος υποχωρούσε μετά από κάποια ώρα τρέξιμο, την επόμενη ημέρα δεν μπορούσα να κάνει άρση το πόδι για να περπατήσω, πονούσε πολύ, λίγη ώρα μετά βελτιωνόταν και σιγά σιγά υποχωρούσε μέχρι το επόμενο τρέξιμο. Ο πόνος εντοπίζετε στην μέσα μεριά του μηρού ψηλά, μέσα στην βουβωνική χώρα, αντανακλά στον μηρό και στο γόνατο. Κάποια στιγμή επειδή χειροτέρεψε σταμάτησα το τρέξιμο, έκανα ποδήλατο και γυμναστήριο όπου δεν πονούσα καθόλου. Μόλις ξεκίνησα να τρέξω ξανά, τα ίδια. Πήγα σε ορθοπεδικό, μου έγραψε φυσικοθεραπείες, έχω κάνει ήδη 3, έχω σταματήσει όλες τις δραστηριότητες εδώ και 7 ημέρες, δεν πονάω πουθενά και τίποτα, οπότε είπα να τρέξω, χάλια, πονούσα το ίδιο με πριν. Δεν έχω κάνει μαγνητική, θα το ζητήσω τώρα. Αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία ας με βοηθήσει και πόσο χρόνο πήρε να μπορεί να τρέξει. Αν είναι θυλακίτιδα λαγονοψοίτη και όχι θλάση πόσο καιρό θα χρειαστεί? Σκέφτομαι να ξεκινήσω ποδήλατο ξανά και γυμναστήριο από τη στιγμή που δεν με ενοχλούν πουθενά αυτές οι δραστηριότητες.
Κάθε εμπειρία δεκτή. Ευχαριστώ!

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2024 :  13:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Είχα πάθει θλάση από μπάλα (5*5) στο ίδιο σημείο παλιά 2004-5. Μου πήρε 1.5 μήνα να επανέλθω (είχα εμπειρία από θλάσεις και ήξερα ότι έπρεπε να του δώσω χρόνο). 20 μέρες μόνο περπάτημα (και αν) και μετά σιγα-σιγά τρέξιμο. Επειδή όμως δεν το πρόσεξα (δεν έκανα καμία θεραπεία) έπαθα ασβεστοποίηση και όταν σηκώνω ψηλά το γόνατο "βρίσκει" αντίσταση! Στο τρέξιμο πλέον (πάει η μπάλα) δεν είχα/έχω κάποιο πρόβλημα. Γενικά δίνω χρόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xrisa225
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2024 :  13:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
   Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000