Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλαράκι όταν άρματα μιάς χώρας εισβάλλουν σε μιά άλλη δεν υπάρχουν διακιολογίες και δε με ενδιαφέρουν τα πολιτικά σκατά ούτε γνωρίζω τι είναι οι μαοιστές σκατοιστές και λοιπές αηδίες.
Είμαι νοήμoν ανθρώπινο ον και δε γουστάρω καμμιάς χώρας άρματα να εισβάλλουν σε άλλη χώρα γκέγκε;

same rules apply

Edited by - sakis1971 on 17/05/2016 12:13:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά ο Κουτσούμπας έχει τελειώσει την Νομική;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

Φιλαράκι όταν άρματα μιάς χώρας εισβάλλουν σε μιά άλλη δεν υπάρχουν διακιολογίες και δε με ενδιαφέρουν τα πολιτικά σκατά ούτε γνωρίζω τι είναι οι μαοιστές σκατοιστές και λοιπές αηδίες.
Είμαι νοήμoν ανθρώπινο ον και δε γουστάρω καμμιάς χώρας άρματα να εισβάλλουν σε άλλη χώρα γκέγκε;

same rules apply




Άσχετος είσαι βασικά και ιδεοληπτικός, απόρροια της ασχετοσύνης και της ημιμάθειας σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

Φιλαράκι όταν άρματα μιάς χώρας εισβάλλουν σε μιά άλλη δεν υπάρχουν διακιολογίες και δε με ενδιαφέρουν τα πολιτικά σκατά ούτε γνωρίζω τι είναι οι μαοιστές σκατοιστές και λοιπές αηδίες.
Είμαι νοήμoν ανθρώπινο ον και δε γουστάρω καμμιάς χώρας άρματα να εισβάλλουν σε άλλη χώρα γκέγκε;

same rules apply



παρακολουθώ λίγο το thread και έχω να πω ότι θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα ως προς αυτή την τοποθέτηση σου.
Δεν μπορώ όμως να μη σχολιάσω ότι, όταν πρόκειται για εισβολές σε ξένες χώρες, δεν υπάρχει άλλη χώρα επιθετικότερη από τις ΗΠΑ από το 1945 και μετά και μάλιστα στην περίσταση της τελευταίας εισβολής τους στο Ιρακ η αιτιολογία ήταν κωμική, επιεικώς.
Επιπλέον, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι είναι η ΜΟΝΗ χώρα που έχει χρησιμοποιήσει πυρηνικά όπλα εναντίον άλλης στα πλαίσια εχθροπραξιών και - εμένα τουλάχιστον - υπό αυτό το πρίσμα μου φαίνεται ειρωνικό η μόνη χώρα που έχει αμολήσει πυρηνική βόμβα να μην επιτρέπει σε άλλες χώρες να έχουν πυρηνικά.
Μακάρι καμια χώρα να μην είχε πυρηνικά, και ένας κόσμος όπου πολλές χώρες έχουν πυρηνικό οπλοστάσιο σίγουρα δεν εμπνέει μεγάλη ασφάλεια, αλλά και το αντίθετο, δλδ, ένας κόσμος όπου μόνο μια χώρα (είτε λέγεται ΗΠΑ, είτε Ρωσία, είτε Ιράν είτε Ελλάδα) θα διαθέτει πυρηνικό οπλοστάσιο, πάλι δεν μου εμπνέει μεγάλη ασφάλεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Τελικά ο Κουτσούμπας έχει τελειώσει την Νομική;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Γιατι να μην την τελειωσε, εδω την τελειωσε ο Βοριδης και ο Κουγιας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η εσσδ κληθηκε να βοηθησει στο αφγανισταν τους αφγανους συντροφους προκειμενου να κρατησουν την εξουσια εναντια στους αντιπαλους τους, δηλαδη τους φανατικους ισλαμιστες.
Σκοπος των αφγανων συντροφων ηταν να βγαλουν το αφγανισταν απο τον θρησκοφονταμενταλιστικο μεσαιωνα στον οποιον στοχευαν οι ταλιμπαν και να το κανουν μια συγχρονη σοσιαλιστικη χωρα στην οποια οι πολιτες θα εχουν ελευθερια και δικαιωματα.
Οριστε και μερικες φωτογραφιες απο το πριν και το μετα που κερδισαν τον πολεμο οι ταλιμπαν στο αφγανισταν(με τη συνδρομη των ηπα βεβαιως βεβαιως) για να καταλαβεις ποιους υποστηριζεις






δες και αυτο το αρθρο

http://www.iefimerida.gr/news/246321/i-zoi-sto-afganistan-prin-toys-talimpan-gynaikes-me-kontes-foystes-horis-mpoyrgka-kai


Δες και τον ορισμο απο την καθολου κομμουνιστικη wikipedia που μεχρι και εκει παραδεχονται οτι δεν ηταν εισβολη αλλα κληση βοηθειας σε ενα αδερφο σοσιαλιστικο κομμα που κυβερνουσε. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι εσεις πιστευετε οτι η ΕΣΣΔ προδωσε την ελλαδα οταν δεν βοηθησε με στρατιωτικα μεσα τους συντροφους ανταρτες να παρουν την εξουσια, αλλα στην περιπτωση του αφγανισταν που προσπαθησε να βοηθησει τους συντροφους κομμουνιστες να κρατησουν την εξουσια απεναντι στο πιο συντηρητικο κομματι της χωρας θεωρειτε οτι εκει εκανε εισβολη. Δυο μετρα και δυο σταθμα, αρκει να εξυπηρετει τον αντικομμουνιστικο σας στοχο.

"Σοβιετικός πόλεμος στο Αφγανιστάν, γνωστός επίσης ως Σοβιετικο-αφγανικός πόλεμος, ονομάζεται η εννιάχρονη σύγκρουση (27 Δεκεμβρίου 1979 - 15 Φεβρουαρίου 1989) που διεξήχθη μεταξύ των σοβιετικών δυνάμεων που υποστηρίζονταν από το κυβερνών Δημοκρατικό Κόμμα Μαρξιστών του Λαού του Αφγανιστάν και της ομάδας αντίστασης των Μουτζαχεντίν. Η ομάδα των Μουτζαχεντίν από την πλευρά της υποστηριζόταν από πλήθος δυνάμεων μεταξύ των οποίων οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, η Σαουδική Αραβία, το Πακιστάν και άλλα μουσουλμανικά έθνη. Η όλη σύγκρουση διεξήχθη στο πλαίσιο του Ψυχρού Πολέμου και υπήρξε σύγχρονη με την Ισλαμική Επανάσταση του 1979 και τον Ιρανο-ιρακινό Πόλεμο."



Edited by - Poexania on 17/05/2016 12:56:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρα είναι αποδεκτό μια χώρα να εισβάλλει σε μιαν άλλη για το καλό της δεύτερης, ε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Αρα είναι αποδεκτό μια χώρα να εισβάλλει σε μιαν άλλη για το καλό της δεύτερης, ε;




Μηπως της ζητηθηκε βοηθεια? Λεω εγω τωρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Αρα είναι αποδεκτό μια χώρα να εισβάλλει σε μιαν άλλη για το καλό της δεύτερης, ε;





Αρα καταδικαζεις να υποθεσω και την εισβολη της Ανταντ στην Σοβιερτικη Ρωσια στο 1918, σωστα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  12:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ να υποστήριξω τα αμερικανά ε είσαι πολύ στοκος.
Γαμω τους κώλο ιμπεριαλιστές κάθε απόχρωσης
φυλής και ράτσας.
Φυσικά και ήταν καλύτερα πριν τους ταλιμπάν,οι ΗΠΑ πήγαν για τη παπαρούνα και τα ορυκτά.
Κατά του κόλπου των χοίρων είμαι κατά όλων των ανθρωπίνως αυτονόητων σε αντίθεση με εσένα που πάντα έχεις δικαιολογία για τους μπολσεβίκους.
Αυτή είναι η διαφορά στη ποιότητα μας.

(διόρθωσα τα ορθογραφικά λόγω κινητού)

same rules apply

Edited by - sakis1971 on 17/05/2016 14:50:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  13:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εν πασει περιπτωσει ρε SAKI
τη μια εξενιστασε που οι σοβιετικοι δεν προσαρτησαν την κωνσταντινουπολη

ιδου τα λογια σου

"Όπως μπορείτε να διαβάσετε στο παρακάτω Wikipedia link, με την Constantinople Agreement, οι Άγγλοι, οι Ρώσοι και οι Γάλλοι συμφώνησαν ότι σε περίπτωση νίκης, ο έλεγχος της Κωνσταντινούπολης και των Στενών θα περνούσε στον έλεγχο των Ρώσων.

https://en.wikipedia.org/wiki/Constantinople_Agreement

Τελικά όμως παρόλο που οι σύμμαχοι κέρδισαν τον πόλεμο, οι Ρώσοι δεν πήραν την Κωνσταντινούπολη και τα Στενά, γιατί το 1917 η Ρωσία κατέρρευσε και αποχώρησε από τον πόλεμο, αφού εισήλθε σε έναν σκληρό εμφύλιο ανάμεσα στους Κομμουνιστές και στους Τσαρικούς.

επανάσταση ε γατάκια"

Και την αλλη εξενιστασε που οι σοβιετικοι βοηθησαν τους συντροφους τους στον πολεμο το αφγανισταν

ιδου παλι τα λογια σου

"Φιλαράκι όταν άρματα μιάς χώρας εισβάλλουν σε μιά άλλη δεν υπάρχουν διακιολογίες και δε με ενδιαφέρουν τα πολιτικά σκατά ούτε γνωρίζω τι είναι οι μαοιστές σκατοιστές και λοιπές αηδίες.
Είμαι νοήμoν ανθρώπινο ον και δε γουστάρω καμμιάς χώρας άρματα να εισβάλλουν σε άλλη χώρα γκέγκε;"

θα μας τρελανεις ρε φιλε; εχεις διπολικη διαταραχη η μηπως η ασυνεπεια σου οφειλεται στο οτι η διαμορφωση της αποψη σου εχει ως μονο κριτηριο να βρεις να πεις μια αντικομμουνιστικη μπαρουφα;

Edited by - Poexania on 17/05/2016 13:24:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  13:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Αρα είναι αποδεκτό μια χώρα να εισβάλλει σε μιαν άλλη για το καλό της δεύτερης, ε;

Rigo, μην θέλεις να λέμε πάλι τα ίδια.
Δες ποιες ήταν οι γεωπολιτικές συγκυρίες στην περιοχή εκείνο το διάστημα,
και τι ρόλο έπαιξαν οι δυτικοί (ΗΠΑ)
μαζί με τους Σαουδάραβες
στην προετοιμασία του εδάφους
για κατάληψη της εξουσίας στο Αφγανιστάν
με τον εξοπλισμό και την εκπαίδευση των Μουτζαχεντίν,
και ύστερα ρώτα αν είναι καλό ή κακό
να προστατεύεις τα νώτα σου.

Διότι ο σκοπός των ΗΠΑ ήταν
να έχουν ισχυρή παρουσία και επιρροές
στο υπογάστριο της ΕΣΣΔ.

Όταν υπάρχει απειλή λοιπόν
- έμμεση ή άμεση -
τότε προβαίνεις σε ανάλογες ενέργειες,
ειδικά εν' μέσω ψυχρού πολέμου.

Στην ερώτηση : "τι δουλειά είχαν οι ΗΠΑ και οι χώρες του Κόλπου
να υποσκάπτουν με τρομοκρατικές ομάδες - Μουτζαχεντίν -
την λαϊκή εξουσία μιας χώρας", τι απαντάς;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  13:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Rigelian

Αρα είναι αποδεκτό μια χώρα να εισβάλλει σε μιαν άλλη για το καλό της δεύτερης, ε;





Αρα καταδικαζεις να υποθεσω και την εισβολη της Ανταντ στην Σοβιερτικη Ρωσια στο 1918, σωστα?



παντάς με ερώτηση, άλλωστε δεν εξέφρασα άποψη.



Η ερώτηση είναι ξεκάθαρη: Δεχόμαστε επί της αρχής μια χώρα να εισβάλλει σε μιαν άλλη;



Ο Sakis1971 είναι ξεκάθαρος, δεν το δέχεται. Εγώ, πάλι, το δέχομαι επί της αρχής. Οπότε αποφασίζω ποιες εισβολές/κτλ θεωρώ σωστές.



Απλά υποψιάζομαι ότι κάποιοι δέχεστε τα πάντα ως καλώς καμωμένα όταν τα έκανε η ΕΣΣΔ ενώ συγχρόνως απορρίπτετε τα πάντα όταν τα κάνουν οι κακές ΗΠΑ! Ακόμα και όταν πρόκειται, επί της ουσίας, για την ίδια ακριβώς συμπεριφορά των ισχυρών κρατών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  13:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαμαντή, απάντησα, εγώ δέχομαι επεμβάσεις!

Απλα, εγώ υποστηριζω τις ΗΠΑ, εσύ την ΕΣΣΔ, ΟΚ!

Edited by - Rigelian on 17/05/2016 13:09:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  13:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως μου προξενεί εντύπωση (αν και δεν θα’πρεπε πλέον) που δεν έχετε μια απλή απάντηση σε απλές ερωτήσεις αλλά πρέπει να γράφετε σεντόνια επί σεντονιών. Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να πείτε «ναι, δέχομαι επέμβαση σε άλλο κράτος υπό συνθήκες»;;; (πολύ, μάλλον…)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000