Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ποια τζελακια προτιματε?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Elda Δημοσιευτηκε - 01/04/2014 : 19:39:49
Σε προπονησεις παιρνω ενα (κι αυτο οχι παντα) στα 32αρια μονο. Σε μαραθωνιο 5-6. Μεχρι τωρα επαιρνα παντα τα clif shot σοκολατα, αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι σε κρυο/βροχερο καιρο γινονται πετρα και ειναι δυσκολο να τα καταπιεις, θες αρκετο νερο. Εχω δοκιμασει και GU και High5 (που ειναι πιο υδαρη), γενικα δεν εχω προβλημα με στομαχι, δεχομαι τα παντα.

Εσεις τι προτιματε απο μαρκα και γευση? Τα high 5 βλεπω οτι δεν εχουν καθολου ηλεκτρολυτες, το οποιο ομως δε μ απασχολει γιατι θα εχω saltstick ετσι κι αλλιως.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Lewvwtas Posted - 23/04/2014 : 01:31:34
http://www.runningnews.gr/item.php?id=13380

Τω βίω μάχου...
NikosA Posted - 22/04/2014 : 23:28:15
παιδιά ξέρεις κανείς τι διαφορά έχουν τα GU Roctane με τα απλά ;
Lewvwtas Posted - 17/04/2014 : 15:26:06
Gu απλά και μερικες φορες τα καινουργια roctane. κυριως διοτι δεν μπορω να πω οχι στην γευση του φυστικοβουτυρου...δεν αποτελει προβλημα η καταπωση διοτι στο βουνο εχω μαζι μου την ζωνη υδροδοσιας μου.Isostar gel δε μου καθησαν και τοσο καλα,πολυ ρευστα και η καταναλωση τους ειναι 2-3 ανα ωρα..οποτε δυσκολευει το πραγμα σε ενα 20-30 βουνου..(ασχετο αλλα οι ηλεκτρολυτες της High5 μου εχουν βολεψει παρα πολυ)

Τω βίω μάχου...
Elda Posted - 17/04/2014 : 15:01:40
quote:
Originally posted by SIM

1.Συγγνώμη που απάντησα Elda σε λάθος ερώτηση δεν θα το ξανά κάνω ....μην με μαλώνεις ....
2. απάντησα γιατί κάποιοι που πιστεύουν ότι δεν έκανα τόσο σοβαρό λάθος για να δεχθώ την απάντηση σου ...μπορεί να πιστούν ότι μπορεί να τρέχουν και υπεραποστασεις χωρίς ούτε ένα τζελάκι.

Δεν χρειάζεται για τέτοια θέματα να υπάρχουν ...τέτοια αντιμετώπιση..ο καθένας μας έχει τις απόψεις του..αν θέλεις τις ενστερνίζεσαι ..αν όχι ...κρατάς τις δικές σου!!
Καλη ανασταση!!





Εννοειται πως ο καθενας εχει την αποψη του πανω σε αυτο το θεμα, κι αλλοι δεν παιρνουν τζελακια ουτε καν saltsticks, ο Etien νομιζω το εχει γραψει αρκετες φορες, απλα το συγκεκριμενο τοπικ δεν αφορουσε για το αν υπαρχουν εναλλακτικες στα τζελακια ή αν καποιοι δεν τα χρησιμοποιουν καθολου, ηταν αποκλειστικα για προτιμησεις μαρκας και γευσεων. Επειδη εγω ανοιξα το τοπικ δε θα ηθελα να καταληξει σε διαμαχη για το αν μπορουμε ή οχι χωρις τζελακια, το οποιο εξαλλου εχει συζητηθει εκτενως και σε αλλα τοπικς.

Καλη ανασταση και σε σενα και συγνωμη αν υπηρξα αποτομη (στο γραπτο λογο παντα μου βγαινει ετσι!)

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

SIM Posted - 17/04/2014 : 14:26:43
1.Συγγνώμη που απάντησα Elda σε λάθος ερώτηση δεν θα το ξανά κάνω ....μην με μαλώνεις ....
2. απάντησα γιατί κάποιοι που πιστεύουν ότι δεν έκανα τόσο σοβαρό λάθος για να δεχθώ την απάντηση σου ...μπορεί να πιστούν ότι μπορεί να τρέχουν και υπεραποστασεις χωρίς ούτε ένα τζελάκι.

Δεν χρειάζεται για τέτοια θέματα να υπάρχουν ...τέτοια αντιμετώπιση..ο καθένας μας έχει τις απόψεις του..αν θέλεις τις ενστερνίζεσαι ..αν όχι ...κρατάς τις δικές σου!!
Καλη ανασταση!!

Elda Posted - 17/04/2014 : 13:55:12
quote:
Originally posted by SIM

Έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που σταμάτησα να παίρνω τζελάκια.Στα long run χρησιμοποιώ μέλι και στις υπερ αποστάσεις salt sticks.



Τοτε γιατι μπηκες να διαβασεις και να απαντησεις στο τοπικ? Η ερωτηση ηταν σαφης "ποια προτιματε" και οχι αν παιρνετε ή δεν παιρνετε.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

SIM Posted - 17/04/2014 : 09:02:41
Έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που σταμάτησα να παίρνω τζελάκια.Στα long run χρησιμοποιώ μέλι και στις υπερ αποστάσεις salt sticks.
NikosA Posted - 17/04/2014 : 01:06:56
τώρα τελευταία πολύ high5 βασικά μου κάθονται καλά στο στομάχι μερικές φορές είχα θέματα με τα GU
Δεύτερον είναι πιο "νερουλί" που το κάνει πιο εύκολο στην κατάποση και επίσης υπάρχει και το isogel με 60gr. που είναι ίδια ποσότητα πιο αραιωμένη και δεν χρειάζεται νερό , βέβαια οποιοδήποτε gel άμα συνδυαστεί με ένα παγουράκι για gels και το αραιώσετε με λίγο νεράκι είναι πολύ βολικό (για εμένα τουλάχιστον)

Πάντως εκτός των άλλων τα h5 "κάθονται και πιο καλά" ως προς την τιμή τουλάχιστον εγώ τα h5 τα βρίσκω 80 λεπτά αν θυμάμαι καλά παρά το 1,80 του intersport των GU που είναι και τίγκα στα χαρτάκια γύρω-γύρω
McManaman Posted - 09/04/2014 : 01:34:25
το isostar μου χει κατσει καλα
και το βρισκεις και σε ικανοποιητικη τιμη
στο μαραθωνιο βεβαια ανα 7.5 gelακι
και παλι με επιασε ενα πονακι δεξια
ισως δοκιμασω κ κατι αλλο


Βασίλης
Rory Posted - 02/04/2014 : 13:37:53
isogel high 5
Και μόνο που δεν θέλει νερό μου φτάνει για να το διαλέξω

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
trexantiris Posted - 02/04/2014 : 12:16:51
...όσοι χρησιμοποιούν τα ΖipVit "7C", να έχουν υπόψη ότι περιέχουν πολύ μεγάλη ποσότητα καφείνης (=150mg), οπότε χρειάζεται και μέτρο στην κατανάλωσή τους! Δεν μπορούμε δηλαδή κάθε λίγο και λιγάκι να "κτυπάμε" το συγκεκριμένο τζελάκι...

Προσωπικά GU, Isostar, ZipVit και Hi5 είναι κάποια που δοκιμάζω κατά καιρούς. Τα ZipVit σειρά "7" (που έχουν 50γρ υδατάνθρακες) αντικαθιστούν ουσιαστικά δύο "κανονικά" τζελάκια, αλλά καμιά φορά μπορεί να μου καθήσουν λίγο βαριά στο στομάχι, αν πάρω όλη την ποσότητα μονομιάς!

...όσο αφορά την γλυκύτητα: θα συμφωνήσω με το Riggelian: πολύ γλυκό και μη-ευχάριστο, δύο έννοιες ασυμβίβαστες για έναν γλυκαντζή όπως εγώ!

Free your feet...free your senses!
sotos-marathon Posted - 02/04/2014 : 12:07:44
Energy Up.. κ σαν 2η επιλογη τα zipvit με καφεινη..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Rigelian Posted - 02/04/2014 : 11:37:51
quote:
Originally posted by echetlos

Κι εγώ Energy Up.
Αν και βρίσκω λίγο ενοχλητική την πολύ γλυκιά τους γεύση.


"My sport is your sport's punishment"



το "ενοχλητικό" και το "γλυκό" είναι για μένα έννοιες ασύμβατες!
georgebak Posted - 02/04/2014 : 11:35:27
Gu λογο μεγεθους συσκευασιας...Κατα τ'αλλα επειδη το τσάμπα ειναι γλυκο δε λεω οχι και στα διαφημιστηκα που δινουν κατα καιρους σε αγωνες..

Τρέχοντας γίνομαι καλύτερος άνθρωπος! Και μέλος της Newfish Running Team!!
http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
denvas Posted - 02/04/2014 : 11:20:39
h5(πάνω στον αγώνα για εύκολη κατάποση) και gu πριν τον αγώνα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000